Nadleśnictwo Jedwabno zdobyło Złoty Medal na międzynarodowych targach ochrony środowiska Poleko w Poznaniu. Nagroda została przyznana za realizację projektu dotyczącego renaturalizacji cietrzewia na terenie byłego poligonu w Muszakach. To nie jedyny sukces nadleśnictwa podczas targów. Otrzymało ono także nagrodę za najlepsze stoisko.

Złoty medal za cietrzewie

Nadleśnictwo Jedwabno ma ostatnio dobrą passę. Na początku listopada zostało ono laureatem prestiżowego konkursu ministra środowiska, otrzymując miano Lidera Polskiej Ekologii. Minęło zaledwie kilka tygodni, a jedwabieńscy leśnicy mogą się cieszyć z kolejnych wyróżnień. Podczas odbywających się w Poznaniu w dniach 24 – 27 listopada międzynarodowych targów ochrony środowiska Poleko, nadleśnictwo zdobyło Złoty Medal za projekt „Renaturalizacja biotopu cietrzewia na poligonie Muszaki”. W gronie nagrodzonych medalami znalazło się tylko trzynaście podmiotów spośród 830 wystawców.

- Jest to zwieńczenie naszej kilkunastoletniej pracy związanej z programem realizowanym na terenie byłego poligonu – nie kryje satysfakcji nadleśniczy Nadleśnictwa Jedwabno Marek Trędowski.

To jednak nie koniec sukcesów podczas poznańskich targów. Spore uznanie zyskało także stoisko przygotowane przez nadleśnictwo. Otrzymało ono nagrodę za najlepszą strategię marketingową. Oceniający brali pod uwagę m.in. jego wygląd, obsługę oraz podejście do klienta.

Projekt, za który nadleśnictwo otrzymało medal, jest realizowany od 1994 roku, praktycznie od momentu, kiedy obszar dawnego poligonu przejęły lasy. Trzy lata później na wykopanych przez wojsko rowach i kanałach zaczęto budować najpierw drewniane, a potem kamienne zastawki, umożliwiające naprawę zachwianych stosunków wodnych. Dziś, jak mówi nadleśniczy Trędowski, są już namacalne efekty przedsięwzięcia. Teren dawnego poligonu to obecnie miejsce gniazdowania i zlotowisk wielu rzadkich gatunków ptaków. Można tu spotkać m. in. zimorodka, łabędzia niemego czy orlika krzykliwego. Przede wszystkim stworzono jednak warunki do utrzymania i rozwoju lokalnej populacji cietrzewia.

(łuk) /fot. archiwum