Gmina Rozogi należy do liderów, nie tylko w powiecie,

ale i województwie, pod względem zdobywania środków na realizację projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ostatni sukces samorządu to pozyskanie blisko 500 tys. złotych na upowszechnianie edukacji przedszkolnej. Dzięki temu milusińscy oraz ich rodzice będą mogli m. in. uczestniczyć w dodatkowych zajęciach.

Radosny uśmiech przedszkolaka

Projekt zatytułowany „Radosny uśmiech przedszkolaka” znalazł się na liście osiemnastu, które zarząd województwa wybrał do realizacji w ramach konkursu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem przedsięwzięcia jest zmniejszanie nierówności w upowszechnianiu edukacji przedszkolnej na Warmii i Mazurach i wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich. W sumie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 56 projektów. Najwyżej zostały ocenione te, które spełniły kryteria nie tylko merytoryczne, ale i strategiczne. Chodzi przede wszystkim o udział rodziców w tworzeniu i organizacji przedszkola albo partnerstwo z organizacją pozarządową. Projekt gminy Rozogi jako jedyny w naszym powiecie znalazł się na liście wybranych do realizacji. Całość będzie kosztować blisko 500 tys. złotych. Przedsięwzięcie obejmie 50 dzieci w wieku 3 – 5 lat z przedszkola w Rozogach, 20 z Dąbrów oraz 15 z niedawno utworzonego oddziału przedszkolnego w Klonie. W ramach projektu wydłużone zostaną godziny pracy rozoskiej placówki. Milusińscy będą mieli możliwość udziału w wielu dodatkowych zajęciach – plastyczno – technicznych, logopedycznych, teatralnych, regionalnych, rytmicznych oraz ekologicznych, a także w wycieczkach. Oprócz tego doposażone i rozbudowane zostaną place zabaw. W pracach przy ich zagospodarowaniu aktywnie uczestniczyć mają rodzice.

- I to nie tylko, jak to zwykle ma miejsce mamy, ale również tatusiowie – podkreśla dyrektor przedszkola w Rozogach Jolanta Stolarczyk, koordynator projektu. Dodatkowo, przedszkolakom z Dąbrów i Klonu zapewniony zostanie catering. Wszystkie placówki zyskają nowe pomoce do prowadzenia zajęć oraz zabawki. Projekt ma ruszyć od stycznia, a jego realizacja potrwa do końca sierpnia 2011 roku. Jest on kontynuacją wcześniejszego przedsięwzięcia skierowanego do najmłodszych, na które samorząd także otrzymał dofinansowanie zewnętrzne. Dzięki niemu powstał oddział przedszkolny w Klonie. Zarówno władze gminy, jak i dyrektor przedszkola wiążą z projektem duże nadzieje.

- Ważne jest już samo upowszechnianie wychowania przedszkolnego, które przez długi czas było traktowane trochę po macoszemu – mówi Jolanta Stolarczyk.

(ew)