Podczas tegorocznego święta plonów rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wieniec oraz najpiękniejszą posesję. Po raz pierwszy burmistrz Bernard Mius uhonorował specjalnymi statuetkami wyróżniających się rolników z terenu gminy.

Podziękowanie za plony

DOŻYNKOWY BOCHEN

Gminne dożynki w Pasymiu (24 sierpnia) rozpoczęło nabożeństwo dziękczynno-ekumeniczne w intencji rolników odprawione w pasymskim kościele katolickim. Po nim, zgodnie z wieloletnią tradycją korowód dożynkowy przemaszerował na Rynek. Tu, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców i turystów, starostowie tegorocznego święta plonów, Marianna i Romuald Tańscy przekazali burmistrzowi Pasymia Bernardowi Miusowi dożynkowy chleb. Dla gości uczestniczących w święcie przygotowano osobny, pokaźnych rozmiarów bochen, w którego dzieleniu włodarzowi miasta pomagali sołtysi poszczególnych wsi. W swoim wystąpieniu burmistrz podziękował rolnikom za całoroczny trud. Z kolei wicestarosta Kazimierz Oleszkiewicz, życząc gospodarzom pomyślnych plonów, wyraził nadzieję, że będą omijać ich oraz pozostałych mieszkańców niekorzystne zjawiska atmosferyczne, takie jak choćby niedawny kataklizm, który kilka tygodni temu nawiedził gminę Wielbark.

WYRÓŻNIENI ROLNICY

Po raz pierwszy z okazji dożynek władze miasta i gminy Pasym postanowiły uhonorować przodujących gospodarzy. Burmistrz Mius wręczył im specjalne statuetki Liderów Rolnictwa. Powędrowały one do: Damiana Judziaka (Narajty), Anety i Jarosława Łachaczów (Dźwiersztyny), Marzeny i Andrzeja Opęchowskich (Michałki), Agaty i Sławomira Puźniewskich (Grom), Adama Szpary (Grom), Ireny i Arnolda Tadajów (Dybowo), Marianny i Romualda Tańskich (Pasym) oraz Kazimierza i Dariusza Fedorów (Elganowo).

NAJPIĘKNIEJSZE WIEŃCE I POSESJE

Podczas Święta Plonów rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród pięciu zgłoszonych do rywalizacji, za najbardziej efektowny uznano ten w kształcie przydrożnej kapliczki wykonany przez sołectwo Tylkowo. Drugie miejsce zajęło Dybowo, a trzecie Grom. W tym roku wsie z terenu gminy przygotowały stoiska, na których można było nie tylko podziwiać tegoroczne plony, ale też delektować się wykonanymi z nich specjałami. Gospodynie częstowały gości własnej roboty wypiekami oraz rozmaitymi przetworami. Można też było spróbować mocniejszych trunków w postaci nalewek, a nawet ... bimbru.

Zanim na dobre zaczęła się dożynkowa zabawa, ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu na najpiękniejszą posesję. W tym roku odbyła się ona nie bez przeszkód, bo początkowo do udziału w rywalizacji brakowało chętnych. Ostatecznie do konkursu swoje posesje zgłosiło dziesięciu właścicieli. W kategorii posesje nierolnicze zwyciężyła Anna Gimeła z Miłuk. Drugie miejsce zajęła Wanda Marat z Michałek, a trzecie Maryla Kowalczyk z Miłuk. Spośród posesji rolniczych miano najpiękniejszej przypadło tej należącej do Iwony Engers z Siedlisk. Drugie miejsce komisja przyznała Wandzie Gruber z Ostrowa, a trzecie Henrykowi Zentarze z Dybowa. Laureaci w obu kategoriach otrzymali odpowiednio po 500, 400 i 300 złotych.

(ew)/Fot. M.J.Plitt