Już niecały miesiąc dzieli nas od kolejnych, szesnastych już „Dni Kresowych”. Odbędą się one jak co roku w Miejskim Domu Kultury w dniach 12 i 13 czerwca. Udział w nich weźmie najstarszy na Litwie Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „WILIA”.

Na falach Wilii

TAK SIĘ ZACZĘŁO

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej obchodzi jubileusz 20-lecia. Zebranie założycielskie odbyło się w zimowy wieczór 27 stycznia 1990 r. W całej Polsce, po latach milczenia, Kresowiacy zaczynają działalność w przestrzeni publicznej. Pierwsza akcja Towarzystwa to zbiórka podręczników do nauki ojczystego języka dla dzieci na Wileńszczyźnie i pierwsze wspólne oglądania przeźroczy z zabytkami Wilna z marzeniem o wycieczce do „miłego miasta”. Kolejne lata to ciągłe organizowanie wysyłki paczek z żywnością, odzieżą i książkami biedującym Polakom na Wileńszczyźnie. Młodzież ze Wschodu ucząca się Zespole Kolegiów Nauczycielskich zostaje otoczona rodzinną serdecznością członków TPZW-N. W 1993 roku Towarzystwo znajduje na wiele lat przyjazną przystań w świetlicy PSS. W następnym roku w Muzeum Mazurskim Wilniucy prezentują wystawę rodzinnych pamiątek.

SPEŁNIONE MARZENIA

Rok 1995 zaczyna nieprzerwaną do dziś serię corocznych „Dni Kresowych”. Wreszcie spełnia się marzenie o wspólnej wycieczce do Wilna. W listopadowy poranek 1997 roku, przepełniony autobus rusza ze Szczytna na spotkanie z rodzinnymi stronami nad brzegami Wilii. Na prośbę Towarzystwa od 1998 roku w dniu 16 listopada odbywają się uroczyste obchody święta Matki Boskiej Ostrobramskiej w parafii św. Brata Alberta, której proboszczem jest ks. Lech Lachowicz - honorowy kapelan Kresowiaków.

Kolejną stałą pozycję działalności propagującej historię Kresów, rozpoczyna w 1999 r. „Sesja Kresowa” zorganizowana razem z Ośrodkiem Badań Naukowych. Stały cykl sesji popularno – naukowych gromadzi słuchaczy, szczególnie ze szczycieńskich szkół. Powstaje Koło Młodych Miłośników Kresów w LO im. Jana III Sobieskiego.

W 2002 roku zaczyna się stała współpraca ze Związkiem Kurpiów. Odbywa się konferencja naukowa poświęcona osadnictwu Kurpiów i Kresowian na Mazurach po 1945 r.

ULICA WILEŃSKA

W 2004 roku ma miejsce uroczyste poświęcenie kaplicy MBO przy ul. Wileńskiej. Nazwa tej ulicy to sukces Towarzystwa, ciężko wywalczony na forum Rady Miejskiej. Za rok w tej kaplicy, obchody 60. rocznicy przesiedleń z Kresów Towarzystwo upamiętnia stosowną tablicą poświęconą przez ks. biskupa diecezji irkuckiej Cyryla Klimowicza.

Ostatnie lata działalności Towarzystwo kieruje na poznawanie kresowych śladów na … Warmii i Mazurach, organizując cykl wyjazdów do miejsc kultu Tej, co w każdej biedzie z Polakami – jak pisał ks. poeta Jan Twardowski. Zacieśnia się stała współpraca ze szczycieńskim Związkiem Sybiraków. Powstaje cykl sympozjów poświęconych kapłanom kresowym ze Sługą Bożym ks. Władysławem Bukowińskim – apostołem Kazachstanu na czele. Podczas tegorocznych „DK” kapłani kresowi zostaną uczczeni pamiątkową tablicą w Kaplicy Ostrobramskiej.

Paweł Bielinowicz/fot. E. Kułakowska