Ukazał się nowy, XXV, „Rocznik Mazurski”, wydawnictwo poświęcone historii powiatu szczycieńskiego.

Kolejny Rocznik Mazurski„Rocznik Mazurski” to pismo historyczne wydawane przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Dominują w nim artykuły o tematyce związanej z powiatem szczycieńskim. Publikowane są jednak również dosyć często materiały związane z innymi powiatami mazurskimi, a zdarzają się teksty wykraczające poza mazurską tematykę. W „Roczniku Mazurskim” publikują historycy z dużym dorobkiem badawczym, jak również autorzy nie mający ambicji naukowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że w roczniku publikują również autorzy zagraniczni.

Bieżący tom otwiera tekst niemieckiego, ale związanego z naszym powiatem historyka Olafa Göbelera „Dlaczego Szczytno od 1616 roku należy nazywać miastem?” Autor stara się nas w nim przekonać, że wbrew przyjętej do tej pory opinii Szczytno stało się miastem nie 12 czerwca 1723 roku. Uważa on, że można je nazwać miastem już po wydaniu przywileju 23 marca 1616 roku przez Jana Zygmunta.

Bernard Mack w krótkim, ale interesującym tekście wyjaśnia, skąd się wzięła nazwa wsi Kot. Z kolei Zbigniew Chojnowski jest autorem artykułu „Przywołania biblijne w wybranych tekstach poetów i pisarzy, przedrukowanych w ‘Przyjacielu Ludu Łeckim’.”

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.